ماهی آمریکا آمریکایی کره شمالی اعضای کابینه

ماهی: آمریکا آمریکایی کره شمالی اعضای کابینه دونالد ترامپ کابینه ترامپ ترامپ در کاخ سفید اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اجتماعی حجاب واجب است،اما اضطراری نیست/ قوانین مربوط به حجاب باید بازبینی شود ، حجت الاسلام غرویان

حجت الاسلام محسن غرویان به روزنامه آرزوی بزرگ گفت:موضوع حجاب توریست ها در گذشته کمتر مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به همین علت از نظر فقهی در این مسأله جای کار

حجاب واجب است،اما اضطراری نیست/ قوانین مربوط به حجاب باید بازبینی شود ، حجت الاسلام غرویان

حجت الاسلام غرویان:حجاب واجب است،اما اضطراری نیست/قوانین مربوط به حجاب باید بازبینی شود

عبارات مهم : خارجی

حجت الاسلام محسن غرویان به روزنامه آرزوی بزرگ گفت:موضوع حجاب توریست ها در گذشته کمتر مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به همین علت از نظر فقهی در این مسأله جای کار بیشتری وجود دارد. این در حالی است که بعضی در برابر عوض کردن نظر های از کارافتاده گذشته مقاومت می کنند و اجازه نمی دهند چنین موضوعاتی در یک فضای خلاق و همراه با تعامل مورد بررسی قرار بگیرد.

حجاب واجب است،اما اضطراری نیست/ قوانین مربوط به حجاب باید بازبینی شود ، حجت الاسلام غرویان

*در عنوان حجاب توریست های خارجی باید تلاش کنیم توریست هایی که به کشور وارد می شوند را به احکام اسلامی دعوت کنیم. عملی کردن قوانین کشور راجع به حجاب آن هم جهت توریست هایی که تنها چند ساعت در خاک کشور عزیزمان ایران هستند نیازمند بررسی های زیاد از سوی علما هست. به نظر بنده می توان این مسأله را اختیاری کرد که خود فرد تصمیم بگیرد که با چه نوع پوششی در خاک کشور عزیزمان ایران حضور داشته باشد. با این وجود قبل از اینکه این اختیار را به توریست ها بدهیم باید جهت آنها توضیح بدهیم که کشور عزیزمان ایران یک کشور مذهبی است و در جامعه ما حجاب اضطراری هست. در چنین شرایطی فرد باید تصمیم بگیرد که از چه نوع پوششی استفاده کند.

*به نظر می رسد که اغلب این افراد خود را مقید به قوانین کشور عزیزمان ایران وحفظ حریم ها خواهند کرد. عنوان مهم اینجاست که آیا ما می توانیم توریست های خارجی را ملزم کنیم که پوشش خود را تغییربدهند؟به نظر می رسد هنوز جهت این مسأله علت محکمی وجود ندارد. ما باید با استفاده از فرهنگ عمومی انسان ها از توریست های خارجی بخواهیم که پوشش عمومی انسان را رعایت کنند. در کشورهای خارجی نیز حدی از پوشش متعارف انسان وجود دارد و بعضی قوانین نیز در این زمینه مورد نیاز الاجراست. به همین علت نیز ما باید شرایطی را به وجود بیاوریم که توریست ها با پوشش متعارفی که دارند بتوانند با احترام به قوانین جامعه ما با اختیار پوشش خود را گزینش کنند. نشانه بنده از طرح این مسأله این است که صاحب نظران و علما پرسشها تازه جامعه را مورد بررسی قرار بدهند تا نسل تازه با گره های فکری و عقیدتی مواجه نشود.

حجت الاسلام محسن غرویان به روزنامه آرزوی بزرگ گفت:موضوع حجاب توریست ها در گذشته کمتر مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به همین علت از نظر فقهی در این مسأله جای کار

* باید به صورت علمی و منطقی به چنین مسائلی نگاه کنیم و از سیاسی شدن آن جلوگیری کنیم. هر چه چنین مسائلی که از ضروریات جامعه ما است رنگ و بوی سیاسی به خود بگیرد از نشانه مهم خود دور می شود و شکل دیگری به خود می گیرد. مسأله فقهی باید با نگاه فقهی حل شود، مسأله علمی با نگاه علمی و پرسشها سیاسی نیز باید در زمینه تخصصی خود مورد بررسی قرار بگیرد. در نتیجه نباید اجازه نداد پرسشها تخصصی به حوزه های غیر تخصصی وارد شود تا بتوان به نتیجه مطلوب و کاربردی رسید.

*در زمینه حجاب بین علما اختلاف نظر وجود دارد و هنوز این مبحث به یک جمع بندی جدی نرسیده هست. این اختلاف نظر در وقت پیامبر اسلام نیز وجود داشت و علما دغدغه های متفاوتی نسبت به این مسأله داشتند. اختلاف مهم در این زمینه نیز بر سر اجبار و الزام هست. به همین علت نیز علما بین حجاب اضطراری و التزام به حجاب تفاوت قائل می شوند. از نظر فقه اسلامی حجاب الزام دارد، ولی اضطراری نیست. الزام به این معناست که حجاب واجب است و از واجبات دین اسلام هست. «اجبار نیست» نیز به این معنی است که فرد مسلمان باید از نظر شرعی به این نتیجه برسد که حجاب جهت وی واجب است و رعایت کردن آن در جامعه اسلامی واجب هست. اجبار به معنای اینکه تحت فشار و با زور حجاب را به زنان تحمیل کنند نیست. با این وجود واجب و مورد نیاز شرعی هست. هیچ تردیدی در واجب بودن حجاب در جامعه اسلامی وجود ندارد. با این وجود باید سازوکاری جهت حجاب در جامعه وجود داشته باشد که فرد احساس نکند که حجاب به وی تحمیل شده است است.

*از سوی دیگر برخورد با مسأله حجاب به عنوان یک امر اخلاقی و فرهنگی نباید به صورت سلبی و خشن صورت بگیرد. در این زمینه علما نظر های سازنده ای دارند و هر گونه برخورد خشن را منع کرده اند. در شرایط کنونی بعضی کشورهای اسلامی مانند مالزی، اندونزِی، سوریه و ترکیه قوانینی راجع به حجاب دارند که این قوانین با قوانین جمهوری اسلامی متفاوت هست. به نظر من این گونه مباحث باید به صورت جدی در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد. این در حالی است پرسشها مهمی مانند حجاب در جامعه اسلامی باید تحت نظر مقام معظم رهبری باشد و نظر ایشان در نهایت بر همه نظر ها ارجح خواهد بود.

حجاب واجب است،اما اضطراری نیست/ قوانین مربوط به حجاب باید بازبینی شود ، حجت الاسلام غرویان

*نحوه اجرای حجاب در جامعه می تواند مورد بحث حکومتی، سیاسی و اجتماعی قرار بگیرد. با این وجود حجاب و پوشش جهت زنان در جامعه اسلامی مهم است و به هیچ عنوان قابل انکار نیست. به هر حال ما باید تلاش کنیم همراه با تحولات نسل جدید، در قوانین و دغدغه های گذشته بازبینی کنیم و شرایطی را به وجود بیاوریم که نسل تازه نیز بتواند از قوانین و احکام اسلامی استفاده کند. بسیاری از علما نیز به ضرورت عوض کردن احکام اسلامی براساس تغییرات جامعه و عوض کردن نوع زندگی مردم اشاره کرده اند. در نتیجه پافشاری و اصرار روی قوانینی که در گذشته تدوین شده است و در شرایط کنونی کارکرد خود را از دست داده به مصلحت نیست و بهتر است که در این قوانین تغییرات مثبت و سازنده ای صورت بگیرد.

واژه های کلیدی: خارجی | اسلامی | قوانین | توریست | جامعه اسلامی | مجلس شورای اسلامی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs